Kościół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP, zabytkowy – nr rej. 438/Wlkp/A z 14.12.2006 r., poświęcony 1.02.1984.
„Borucino (Burzen) – wieś założona w 1579 r. na polecenie księcia [czyt.: Jana Fryderyka] przez Klausa Sommitza.
Kościół w Borucinie w 1623 r. otrzymał pastora, który od 1711 mieszkał we wsi, kościół jest filią Ciosańca. Jest to byłe lenno rodziny von Falk i von Münchow, które zajął landrat [ze Szczecinka] Aegidius Christoph v.d. Osten. Na podstawie podziału z 9 III 1742 r. przekazał Borucino synowi – landratowi Gerardowi Kazimierzowi, którego pogrobowiec Aegidius Jerzy Wilhelm v.d. Osten 12 – 13 VI 1773 r. osadził się na nim oddzielnie wraz z siostrą i matką zachowując te dobra.”
W tej, bowiem właśnie miejscowości na placyku przykościelnym, obok figury Matki Boskiej zatknięty jest wyłamany ze znajdującego się na wzgórzu nad kościołem zdewastowanego cmentarza, typowy dla początków XIX. w., odlany z żeliwa krzyż z napisem:
„AEGIDIUS GEORGE WILHELM V.D. OSTEN
Erb. und Patronatsherr der Herrschaft Lümzof
Gest. den 2 Mai 1817“
Wiadomości o nim zawarte są w książce : „DIE BAU- UND KUNSTDENKMÄLER DES REGIERUNGSBEZIRKS KÖSLIN”, BAND III, STETTIN 1934:
„Borucino, należy do gminy leżącego 24 km na północ Szczecinka. Kościół, filia kościoła w Ciosańcu. Budowla z cegły w stylu baroku, ufundowana w 1908. roku. Ze zburzonego budynku z pruskiego muru, zachowano: ołtarz z wystrojem oraz kazalnicę z późniejszą dekoracją snycerską sygnowane przez tego samego mistrza, który na ambonie [pozostawił napis]: 1668 Marten Heufener; w środkowym polu scena ukrzyżowania, pozostały wystrój stanowią postacie Jana Chrzciciela i jednego z apostołów; z nowym wystrojem malarskim [świeżo odmalowane].”