CIOSANIEC (niemiecki Hasenfier)
Woj. wielkopolskie, pow. złotowski, gm. Okonek. Wieś położona 14 km na południowy-zachód od Okonka, 10 km na północny-zachód od Jastrowia.
Kościół w zachodnio pomorskim stylu neogotyku, jest filią kościoła w Pniewie i podlega tamtejszemu proboszczowi. Jest to o tyle niezwykłe, że kościółek w Pniewie jest lokalnym, skromnym poewangelickim domem modlitwy i jako budowla sakralna nie może równać się z kościołem w Ciosańcu. W ławie fundamentowej kościoła, w centralnej jej części pod absydą, znajduje się wmurowany duży polny kamień z wyrytą datą „1872”, wskazujący rok budowy obecnego budynku. Wokół kościoła znajduje się rozległy teren otoczony estetycznym ogrodzeniem, który jest współcześnie zniwelowanym, starym cmentarzem przykościelnym, na którym według opowiadań mieszkańców przybyłych do Ciosańca w okresie pierwszej fali osiedleńczej po drugiej wojnie światowej, znajdowały się jeszcze liczne stare groby.
Kościół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1872-74, zabytkowy – nr rej. 561/Wlkp/A z 30.11.2007 r., poświęcony 23.02.1946.